Pár tipů (nejen) pro šermíře

13. března 2016 v 13:40 | Liliana Landštejnská |  Zajímavosti k šermu, kostýmování a tak
Už nějaký ten rok se pohybuji v oblasti historického šermu a tance, jinými slovy, jsem členem jednoho šermířského uskupení. Na to, abychom mohli vystupovat, je potřeba umět něco předvést - to vymýšlíme a zkoušíme na tréninku. Ke své činnosti však potřebujeme ještě něco - zbraně, kostýmy, patřičnou obuv, nejrůznější doplňky jako jsou opasky, pokrývky hlavy.... Zkrátka potřebujeme hromadu věcí, aby všechno bylo tak, jak má být. Říkáte si, kde to všechno bereme? To si teď povíme.

*
Než si člověk něco začne pořizovat, měl by o tom první něco vědět, takže napřed teorie, potom praxe. Vyhne se tak spoustě chyb. Nejdříve by si měl člověk ujasnit, co chce a k čemu mu to bude. Pak je tu také úroveň a kvalita vybavení, dobovost a jakási sjednocenost. Uvedu pár příkladů:
1) Například pokud si pořídíte honosné brokátové šaty, budete k němu potřebovat také odpovídají doplňky, jako třeba historickou obuv, a ne že to ošidíte něčím moderním se slovy "a co, boty nejsou vidět". (Zrovna boty vidět jsou, a dost :-D)
2) Pořídíte si slušně vypadají lněné vesnické šaty. Přemýšlíte, co k nim, kromě bot. Na internetu se Vám zalíbila zdobená kovová čelenka? Tak na ni zase zapomeňte, to bude k sobě pasovat jako zadnice na kbelík. Jednotlivé části vybavení by k sobě měly ladit, chce to mít soudnost a trochu se zamyslet.
3) Stejně tak není vhodné kombinovat věci z úplně jiného období. K šatům podle módy počátku 14. století si určitě nebudete pořizovat henin, který v této době vůbec nebyl.... stejně jako si ke kompletní plechové zbroji nepořídíte kord místo meče.
*
Mohla bych tu napsat 50 dalších věcí, z kterých jsem na vývrat, nebo které by se neměly dělat (podle mého názoru). Je ale na každém, aby si určil, co je pro něj přípustné a zda chce vypadat jako šašek. Hodně věcí ovlivňuje právě to, jak chce být člověk ve své výbavě dobový nebo autentický, nebo jestli na to kašle úplně. A pak je tu ještě to, jestli dotyčný plánuje spíše jezdit po bitvách a turnajích, na klasická šermířská vystoupení, nebo jen fantasy dřevárny. Pokud se objeví ve skupině někdo nový, trvá, než vstřebá všechny potřebné informace a než se začne orientovat a dovede rozlišit, co je ucházející, koukatelné, dobré... nebo co nestojí za investici.
A teď těch pár tipů nejen pro šermíře.
*
Za předpokladu, že už něco víte, můžete se po něčem porozhlédnout. Na to jsou docela dobré šermířské burzy - bývají v Brně, Olomouci a Praze. Předem bývá zveřejněn seznam prodejců, což není úplně k zahození, aspoň víte, co můžete čekat. Zboží tu najdete nové i použité a úplně nejlepší je to, že si všechno můžete prohlédnout zblízka a víte, co kupujete. Za sebe můžu říct, že je dobré si na burze koupit boty. Samozřejmě si je můžete nechat vyrobit, ale i když všechno dobře změříte, může se stát, že Vám pak hotový kus nebude sedět. Lepší je rovnou najít ty, co jsou Vám dobré. Dále můžu doporučit nákup drobností, na kterých takto ušetříte za poštovné - spona na plášť, spona a nákončí na opasek, šperky. Z burzy jsem si dovezla už i nějakou keramiku - nemusela jsem se obávat, že by mi je Pošta po cestě rozbila (což by se mohlo stát, kdybych si to odněkud objednala). Naši chlapi si na burze pořizují zbraně a části výzbroje. Kostým bych na burze spíše nepořizovala, pokud se tedy nejedná o základní věci jako nohavice nebo košile, které tam prodává někdo, kdo je sám šije. Některé kostýmy, které jsou na burzách k vidění, Jsou otřesné. Dobrý kup můžou být látky, které si pěkně můžete ozkoušet a nemusít si nechávat posílat vzorky. (Koupit látku na internetu bez zaslání vzorků je docela risk.)
*
Bazararms - bazar, kde se nabízí a poptávají nové i použité věci. Ne vždy tu ale seženete to, co právě potřebujete. Kvalita nabízených věcí je různá, nad některými jen kroutím hlavou. Občas se tu ale objeví dobré kousky.
*
Sartor - internetový obchod s látkami a kamennou prodejnou v Praze. Mezi šermíři hodně známý a řekla bych, že i oblíbený. Ten můžu jen doporučit, sama s ním mám dobrou zkušenost. Látky, co jsem odtud kdy objednávala, byly kvalitní a já jsem byla spokojená. Najdete tu například brokát, len, satén a a spoustu dalšího.
*
Některé věci se dají pořídit na Outfitu, LH shopu nebo fantasy obchodech jako Drakkaria a Fantasy obchod. Doplňky jako spony na opasky a pláště je možné sehnat například v Cinteru a Gracielle. Najdou se i tací, kteří nad takovým fantasy obchodem ohrnou nos, protože to pro ně není dostatečné dobové. Já zas takový "LH fašista" nejsem a tyto obchody rozhodně neodsuzuji.
*
Zmiňovala jsem se o obuvi - tu u nás vyrábí Sedlář Mates a Alan Kvasnička. Od Sedláře mám dvoje boty a jsem s nimi spokojená. Ty jedny mám už pět let a pořád vypadají dobře. S obuví od Alana zkušenosti nemám, ale stížnosti jsem neslyšela.
*
Kostym.cz - stránky, které zná snad každý, kdo má něco společného s šermem či historickým tancem. Zde je spousta výtvorů několika osob, které se věnutí tvorbě historických kostýmů a doplňků. Může to být dobrý zdroj inspirace při pořizování nového oděvu. Kromě samotných kostýmů tu jsou i texty zabývající se odíváním, takže si můžete počíst a doplnit informace, pokud je ještě nemáte.
*
Nováčkům a neznalým bych spíše nedoporučovala ptát se ve skupině "Historický šerm" na facebooku. Pokud se totiž někdo nešikovně zeptá, nebo se zeptá na úplně základní věc, zpravidla bývá zdrbán, na co že se to ptá nebo stroze odkázán na tamty stránky, knížku, google... Občas si diskuze pod dotazem pročítám a asi by mě to dost odradilo se tímto způsobem po něčem pátrat. To už je lepší zeptat se třeba Hradeckého dvora nebo Doby Karlovy - tyto sdružení ale jedou po historické přesnosti a věrohodnosti, takže tady je to také na zváženou.
*
Úplně nejlepší je zeptat se někoho, kdo už je ve skupině dýl a kdo se vyzná. A je jedno, zda chcete prodiskutovat oděv a jeho detaily nebo jen dobrý tip, kde sehnat vlněnou látku. Pokud si nejste jistí a tápete, je lepší si nechat poradit. S kostýmy jako takovými to není úplně jednoduché. Koupit si kompletní oděv na internetu není ideální, často to vypadá tak všelijak (mnohdy jsou ty věci na úrovni kostýmů na maškarní a rozhodně ne věrohodné). Nejlepší je, když si umíte ušít sami nebo víte o někom, kdo šije právě historické věci. Pokud si necháte ušít historický oděv u běžné švadleny, nebude to ono. Pokud někdo o odívání zas tolik neví a neřekne přesně švadleně, co se může a co ne, je docela pravděpodobné že z toho bude katastrofa nebo paskvil.
*
Běžné švadleny mají tendenci cpát do kostýmu moderní prvky a věci co tam nepatří. Věřte mi, vím o čem mluvím. Stejne tak se může stát, že i když všechno švadleně vysvětlíte, napíšete, nakreslíte a zdůrazníte, že něco na kostýmu fakt nechcete, přijdete pak na zkoušku a stejně máte u kostýmu něco, co jste nechtěli. Třeba já, když jsem si nechavála šít kostým, několikrát jsem zdůraznila, že u šněrování žádné kostice opravdu nemají co dělat (jednalo se o šaty z doby cca 1340 až 1350). Potom jsem přijela na zkoušku a co myslíte, že bylo u šněrování? Kostice. Myslela jsem, že mě trefí a byla jsem naštvaná. Ještě mi to švadlena zdůvodnila tím, že by to nedrželo tvar, což je argument docela zcestný. V tomto případě nějaké držení tvaru není absolutně potřeba, šaty se zkrátka zašněrují a jejich úkolem není nějak tvarovat tělo, jako je tomu třeba v případě renesančního korzetu. Samozřejmě, že jen co jsem dojela domů, kostice jsem odstranila. Výslovně jsem nakázala, že tam takové nesmysly nechci, tak je tam neměla co dávat.
*
Jde Vám z toho všeho hlava kolem? Nic si z toho nedělejte. Pokud se něčím takovým nezabýváte a různých historických akcích se účastníte pouze jako návštěvník, hodně věcí si ani nevšimnete a nebudete vědět, že něco není správně nebo že to může být i jinak. Ano, takoví návštěvníci pak pochválí kde co. Za sebe ale můžu říct, že víc než taková pochvala od někoho, kdo nic neví, mě nadchne, když se někdo přijde na něco zeptat. Pak je jedno, jak se člověk v dané oblasti orientuje, takovým lidem vždycky ráda odpovím na to, co je zajímá. Většinou jsou to starší osoby, které se zájmem poslouchají, co jim říkám, a to potěší :-)
*
Například tohle bych si na sebe nedala ani za nic. Podivná směsice prvků, kterou nejde nikam zařadit. Brrrr. Pokud by mě někdo nutil dát si na sebe něco takového, nejspíše bych ho něčím praštila :-D Tento kousek je právě z výše zmíněného Outfitu.... jeden z důvodů proč celý kostým nekupovat na e-shopech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 13. března 2016 v 14:19 | Reagovat

Hodně zajímavý článek. Nejvíc mě zajímaly ty boty. Šaty si třeba ušiješ nebo necháš ušít, ale boty? Třeba ty venkovské...A jak je vidět, tak jsou nadšenci, kteří ušijí i boty. To musí i pro ně být zajímavá práce.  Já jako laik bych asi nerozeznala, z jakého období, respektive století je kostým, zda je přesně a jeho prvky se nebijí, ale v publiku může být odborník a toho by to asi štvalo a stejně by to štvalo i vás, když byste věděli, že nejste s dobou ztotožněni. Na tréningu se ale asi musíte domluvit, v jakém století chcete "žít" a podle toho se musí obléci všichni členové. A určitě to není laciné. Skupin už jsem viděla hodně, ale zatím jsem se nad nimi tak nezamyslela. Děkuji za info a přeji hezký zbytek neděle.

2 Jarka Jarka | Web | 13. března 2016 v 16:38 | Reagovat

Prostě musíte všichni znám historii a hlavně dobu, kterou vaše skupina představuje, aby jste tu dobu taky všichni představovali i svým oblečením a ladilo vám to. Je to vlastně všestranný koníček. Nejen, že se musíte naučit dobové tance a šermířské souboje, ale taky dobře znát dějepis.
Článek to byl moc zajímavý i pro nás, vaše diváky....

3 Helena Helena | E-mail | Web | 13. března 2016 v 18:03 | Reagovat

Téééééda ty ses rozepsala. No, je vidět, že máš přehled. Burzy s takovým zbožím musí být fajn a určitě se na nich dá pořídit spousta výbavy. Ale stejně to není jednoduché, na druhou stranu si dokážu představit radost, když něco seženeš, to je pak hotový poklad.

4 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 13. března 2016 v 21:14 | Reagovat

[1]: Pokud se sežene materiál i boty se dají udělat doma... ale to jsem zatím blíže nezkoumala. Dobu máme stanovenou, ale přesto se u nás najde někdo, kdo občas přijde s nějakou blbostí a myslí si, že je to dobré. Já pak jen koulím očima jak vzteklý kocour a říkám ne ne ne :-D To že spousta lidí v publiku neví, jak co má být, pro mě není důvod něco šidit :-)
[2]: Aspoň nějaké základní znalosti, zejména co se týče zbraní a odívání, by člověk měl mít. U tanců je to s dobovostí malinko na štíru, protože zjistit, jak to tehdy bylo, není v tomto směru jednoduché. Tady přichází na řadu i logické uvažování, například jaké pohyby dovolí samotný kostým a co tehdy bylo přípustné a co ne.
[3]: Hotový román, ten článek, co? :-D Burzy jsou fajn, ale stejně úplně nejlepší byla ta moje první, poslední dobou se mi zdají takové nijaké.

5 Helena Helena | E-mail | Web | 15. března 2016 v 13:32 | Reagovat

Lilčo, koukni semhle: http://karol-dee.blog.cz/1603/nejsmutnejsi-omyly-o-kockach

6 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 15. března 2016 v 20:49 | Reagovat

[5]: S tím článkem můžu jen souhlasit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama